Vítáme vás na stránkách naší chaloupky.

 
Pokud si chcete alespoň náznakem vyzkoušet, jak se kdysi žilo na horách, pak přijeďte. A pokud budete odjíždět unaveni a třeba i nespokojeni, tak si alepoň uvědomíte, jaké vymoženosti a luxus máte doma :) Není to tak dávno, co se okolo chalupy pásly kravky, na loukách pobíhaly bosé a věčně hladové děti a ve světnici ležel nemocný člověk. Možná nikdy nezapomenete na to, jak jste se za hluboké tmy a v mrazu vraceli do vyhřáte chalupy a z dálky vás vítalo slabounké světlo svíčky za oknem.
 
Jak se k nám dostanete.
30 metrů nad chalupou je sice asfaltová cesta, ale jedná se o lesní cestu, kde není povolen vjezd (vyjma lesáků). Za celý den tam tak nejspíš neprojede ani auto. Své auto budete muset nechat na parkovišti Úspolka a dojít pěšky. Je to cca 1.5 km do kopce a cesta trvá běžnou chůzí asi půl hodiny. Na Úspolku také můžete dojet autobusem.
 
Dispozice chaloupky.
Zcela klasické 2+1 jaké bylo před sto lety. Dvě světnice, v každé dvě jednoduché postele. Třetí světnice (bývalá maštal) je v rekonstrukci (dá se tam již přespat). Chodba, s níž se dá sejít do kamenného sklepa. Veranda (není ještě dodělána). Velká půda. V chalupě se nyní pohodlně vyspí 4 osoby. S omezeným komfortem pak i více. Chalupa je orientována na východ. Je v lese a tak si sluníčka moc neužijete. Již okolo čtvrté odpoledne má člověk dojem, že se stmívá.
 
Vytápění
K dispozici je pec, na které se dá pohodlně a rychle vařit. V málé troubě je možno ohřívat i péct. V mrazech funguje pec stejně, jako fungovala za starých časů - u pece je vedro, u stropu je vedro, v protilehlém koutě je 10 stupňů a ve vedlejším pokojíku mrzne :) K dispozici jsou proto dvě přenosná plynové topidla. Dřeva je dostatek.
 
Vybavení
Není elektřina. Osvětlení - pouze slabé žárovičky, bludičky s rozvodem 12V na autobaterii, svíčky a pro větší světlo pak plynová lampa. Voda - ze studánky, která je zhruba 20 m od chalupy. Vodu pijeme odjakživa a nikdy nebyl žádný problém. Přesto je třeba vědět, že její používání je na vlastní riziko. K dispozici jsou dvě pohodlné skládací matrace a dvě tenké molitanové matrace. Je si nutno dovézt spacáky, polštářky, případně povlečení na matrace. Vybavení kuchyně: talíře, skleničky, příbory, hrnce, tři kotliky (malý, střední nerezový a obří nerezový) a další drobnnosti (naběračka, nůž...). K vaření slouží pec (v zimě) a plynový vařič (na léto) a samozřejmě venkovní ohniště. Chytneme zde signál Vodoafonu, ostatní sítě nezkoušeny.
 
Hygiena
WC - kadibudka a les. Umývání - pro zdatné studánka a sprcha na ledovou vodu, pro méně zdatné vana pod širým nebem. Vodu je třeba ohřát nad ohništěm ve velkém kotlíku.
 
Pes?
Ano, samozřejmě ! Bude moci spát s vámi v posteli :) Jen pozor na volání divočiny a útěk do lesa.
 
Kdy k nám raději nejezděte.
Pokud potřebujete úzkostlivý pořádek a čistotu. V chalupě je přiměřený pořádek a čistota, tj. trochu prachu, občas pavučina. Vhledem k absenci elektřiny nelze dosáhnout dokonalé čistoty. V lese je tzv. "čistá" špína, jak říkala moje babička. Je to jiná špína než ta, co je ve městě a zdraví může být snad i ku prospěchu.

Pokud nesnášíte myši. V chalupě žijí myši, plchové a občas na půdě pobude kuna a v komíně sova. Ale nebojte, nejspíš žádného z těchto podnájemníků neuvidíte :) Do hlavních dvou světnic by se žádný z těchto tvorečků dostat neměl.

 
Aktivity a zábava
Les, stromy, práce, kameny, kytky, turistika, houby, zbytky starých staveb po lesích ... Dětem se bude líbit hlavně vodní korýtko u studánky, malý dětský domeček, který je možno dle libovůle vylepšovat, stezka strašidýlek, stezka vody, tajemné sklepení ...
 
Trocha historie
Jedná se původně o horskou usedlost s několika domy a maštalemi. Okolo nebyl les, ale pastviny. Nejstarší část chalupy byla postavena v roce 1862. V okolí chalupy jsou zbytky původních staveb (maštal, starý sklep ...).